Pages Menu
Categories Menu
Skutki kryzysu ekonomicznego

Skutki kryzysu ekonomicznego

Póki co niełatwo wskazać ostateczne skutki kryzysu ekonomicznego. Każdy specjalista ma w tej kwestii odmienne zdanie i kreśli inną wizję przyszłości gospodarczej naszego kraju i całego świata. Jedni są umiarkowanymi optymistami, inni widzą kolejne lata w czarnych barwach. Póki walka z kryzysem trwa wydarzyć może się wiele. Pewne skutki są już jednak dobrze widoczne i uniwersalne dla wszystkich krajów dotkniętych kryzysem.

Szczególnie ważnym efektem jest zmniejszenie Produktu Krajowego Brutto, wzrost bezrobocia oraz spadek produkcji przemysłowej. Skutki te są zauważalne w różnym stopniu w kolejnych krajach. Wystarczy porównać Niemcy i Grecję, aby zauważyć dwie skrajnie różne reakcje krajowej gospodarki na falę kryzysu.

W Polsce pierwsza fala kryzysu nie była mocno odczuwalna, a premier mógł poszczycić się „zieloną wyspą” na mapie przedstawiającej PKB członków Unii Europejskiej. Kolejne lata kryzysu są w Polsce zauważalne są bardziej. Mówi się zwłaszcza o niewielkim wzroście bezrobocia. Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że w pewnym sensie kryzys panował w Polsce przez cały czas. Przykładem znów może być bezrobocie oscylujące od dawna w okolicach ok. 10%. Jest to tez powód, dla którego przeciętny Polak nie odczuwa dotkliwie wpływu światowego kryzysu.

Wiecej

Nowa branża w zasięgu ręki

Nowa branża w zasięgu ręki

Bezrobocie nieuchronnie rośnie, jednak na szczęście nie w tempie tak dużym, aby nie dać większości z nas czasu na przemyślenie własnej sytuacji zawodowej i podjęcie odpowiednich decyzji. Oczywiście kwestia pracy większości z nas nie jest przesądzona, warto jednak być przygotowanym na każdy scenariusz. Tym, którzy niestety stracili pracę i tym, którzy chcą zabezpieczyć się przed jej utratą warto polecić jedno rozwiązanie – przekwalifikowanie się. W jaki sposób dokonać takiej zmiany?

Na ścieżce kariery wielu z nas dostosowuje własne umiejętności do wykonywanego zawodu. Jeśli nauczymy się języków i zdobędziemy specjalistyczne kwalifikacje, których wymaga od nas firma, możemy liczyć na utrzymanie stanowiska na dłużej, a przy odrobinie szczęścia może nawet zostaniemy awansowani. Jednak w czasach kryzysu warto spojrzeć na kwestię kwalifikacji z odmiennego punktu widzenia.

Zamiast szlifować umiejętności w jednym kierunku i być idealnym pracownikiem danej korporacji, warto poświęcić nieco energii na rozwój w zupełnie innym kierunku. Dodatkowe szkoleni a, staż czy studia to doskonały pomysł. Jeśli poszerzymy horyzont własnej wiedzy i umiejętności o zupełnie nowe kwalifikacje, ewentualne poszukiwania pracy będziemy mogli prowadzić w kilku kierunkach.

Przy okazji warto się zastanowić, jaką branżę wybrać, jako tego rodzaju alternatywę. Idealnym rozwiązanie powinno odpowiadać naszym zainteresowaniom, a jednocześnie stanowić niszę na rynku pracy. Korzyści płynące z pierwszej z tych cech są oczywiste, co się natomiast tyczy niszy – to jest do dobra metoda na znalezienia wolnych wakatów w czasach kryzysu.

Wiecej