Pages Menu
Categories Menu
Wyjątkowe czasy , wyjątkowe umiejętności

Wyjątkowe czasy , wyjątkowe umiejętności

Kryzys ekonomiczny to z pewnością wyjątkowy czas w dziejach światowej gospodarki. Wyjątkowy niestety w negatywnym rozumieniu tego słowa. Odpowiedzią na trudną sytuację na rynku mogą być jednak unikalne umiejętności, które pozwolą pracownikowi na znalezienie własnego miejsca tam, gdzie ludzi o odpowiednich kwalifikacjach wciąż brakuje.

W czasach kryzysu warto przez cały czas się uczyć. Nieustanny rozwój osobisty pozwala na zdobycie pewności na rynku pracy – pewności, że zawsze znajdziemy zatrudnienie. Nauka ta będzie jednak szczególnie wartościowa wtedy, gdy zaczniemy celować w kierunki niszowe. Jeśli poznasz język, którym operuje tylko promil Polaków lub zdobędziesz uprawnienia na prowadzenie maszyn, których prawie nikt nie umie prowadzić, prawdopodobnie w każdej chwili znajdzie się pracodawca, który chętnie przyjmie Cię w szeregi swojej firmy.

Wiecej
Walka z „depresją finansową”

Walka z „depresją finansową”

Kryzys gospodarczy to nie tylko załamanie światowego systemu ekonomicznego, to przede wszystkim załamanie wielu budżetów domowych, a co za tym idzie – także załamanie nerwowe niejednego obywatela krajów dotkniętych kryzysem. Umiejętność odnalezienia się w czasach kryzysu oznacza więc często nie tylko wprawne gospodarowanie finansami i sprawne poszukiwanie pracy, ale także psychiczną odporność na kłopoty finansowe. Co robić, aby ją osiągnąć?

Przede wszystkim warto być otwartym i nie ukrywać problemu przed bliskimi osobami. Samotna walka z dziurą w budżecie i ciągłe wracanie do stresujących myśli mogą wykończyć nawet najtwardszy charakter. Podzielenie się problemem z bliskimi osobami pozwoli zrzucić ten umysłowy ciężar i spojrzeć na problem z innej perspektywy.

Równie ważne jest, aby zapomnieć o ciągłym powtarzaniu samemu sobie, że jest się winnym. Długotrwały stres wpływa bardzo negatywnie na poczucie własnej wartości, a co za tym idzie – nasz umysł każe nam za wszelkie problemy obwiniać samych siebie. Nawet wtedy, gdy jest to ocena bardzo niesprawiedliwa. Zamiast rozmyślać nad winą, warto przypomnieć sobie, że w czasach globalnego kryzysu podoba sytuacja spotkała wiele osób, które teraz maja podobne problemy do naszego.

Samo rozmyślanie to jednak za mało. Dobrze jest też „wziąć się w garść” i wykonać skrupulatne obliczenia dotyczące aktualnego stanu naszego budżetu. Z czego jesteś w stanie zrezygnować? Gdzie możesz ograniczyć wydatki? Czy jesteś w stanie znaleźć źródło dodatkowego dochodu? Takie działania zmobilizują Cię, dodadzą sił, a przede wszystkim – pomogą w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej.

www.intercol.pl Wiecej
Skąd wziął się kryzys?

Skąd wziął się kryzys?

O kryzysie od kilku lat słyszymy niemal każdego dnia. Fachowcy w mediach regularnie zastanawiają się jak kryzys wpłynie na gospodarkę naszego kraju, przewidują skutki i szukają sposobów na wyjście z trudnej gospodarczo sytuacji. Skąd jednak wziął się sam kryzys i dlaczego jest mniej lub bardziej odczuwalny na całym świecie?

Podobne zjawisko miało już miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas światowy kryzys nastąpił w wyniku krachu na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. „Nasz” kryzys swoją genezę również zawdzięcza Amerykanom, a dokładniej – kredytom hipotecznym. To załamanie tego rynku i brak właściwego nadzoru nad rynkami finansowymi w ogóle, doprowadziły do kłopotów wewnętrznych w Stanach. Rosnące zadłużenie USA przyczyniły się do kłopotów finansowych mocarstwa na arenie międzynarodowej.

Podobnie jak w latach trzydziestych, tak i tym razem problemy ogromnej gospodarki USA rozprzestrzeniły się na cały świat. Szczególnie dotknęły te kraje, które od dawna borykały się z korupcją, wadliwym systemem świadczeń socjalnych i zwlekały z przeprowadzeniem koniecznych reform finansowych.

Wiecej