Pages Menu
Categories Menu
Skutki kryzysu ekonomicznego

Skutki kryzysu ekonomicznego

Póki co niełatwo wskazać ostateczne skutki kryzysu ekonomicznego. Każdy specjalista ma w tej kwestii odmienne zdanie i kreśli inną wizję przyszłości gospodarczej naszego kraju i całego świata. Jedni są umiarkowanymi optymistami, inni widzą kolejne lata w czarnych barwach. Póki walka z kryzysem trwa wydarzyć może się wiele. Pewne skutki są już jednak dobrze widoczne i uniwersalne dla wszystkich krajów dotkniętych kryzysem.

Szczególnie ważnym efektem jest zmniejszenie Produktu Krajowego Brutto, wzrost bezrobocia oraz spadek produkcji przemysłowej. Skutki te są zauważalne w różnym stopniu w kolejnych krajach. Wystarczy porównać Niemcy i Grecję, aby zauważyć dwie skrajnie różne reakcje krajowej gospodarki na falę kryzysu.

W Polsce pierwsza fala kryzysu nie była mocno odczuwalna, a premier mógł poszczycić się „zieloną wyspą” na mapie przedstawiającej PKB członków Unii Europejskiej. Kolejne lata kryzysu są w Polsce zauważalne są bardziej. Mówi się zwłaszcza o niewielkim wzroście bezrobocia. Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że w pewnym sensie kryzys panował w Polsce przez cały czas. Przykładem znów może być bezrobocie oscylujące od dawna w okolicach ok. 10%. Jest to tez powód, dla którego przeciętny Polak nie odczuwa dotkliwie wpływu światowego kryzysu.

Wiecej

Wyjątkowe czasy , wyjątkowe umiejętności

Wyjątkowe czasy , wyjątkowe umiejętności

Kryzys ekonomiczny to z pewnością wyjątkowy czas w dziejach światowej gospodarki. Wyjątkowy niestety w negatywnym rozumieniu tego słowa. Odpowiedzią na trudną sytuację na rynku mogą być jednak unikalne umiejętności, które pozwolą pracownikowi na znalezienie własnego miejsca tam, gdzie ludzi o odpowiednich kwalifikacjach wciąż brakuje.

W czasach kryzysu warto przez cały czas się uczyć. Nieustanny rozwój osobisty pozwala na zdobycie pewności na rynku pracy – pewności, że zawsze znajdziemy zatrudnienie. Nauka ta będzie jednak szczególnie wartościowa wtedy, gdy zaczniemy celować w kierunki niszowe. Jeśli poznasz język, którym operuje tylko promil Polaków lub zdobędziesz uprawnienia na prowadzenie maszyn, których prawie nikt nie umie prowadzić, prawdopodobnie w każdej chwili znajdzie się pracodawca, który chętnie przyjmie Cię w szeregi swojej firmy.

Wiecej
Oszczędzaj i unikaj kłopotów

Oszczędzaj i unikaj kłopotów

Oszczędzanie zawsze było dobrym pomysłem. W czasach kryzysu jest jednak lepszym, niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet jeśli zupełnie nie odczuwasz skutków załamania światowej gospodarki, nie oznacza to, że nie odczujesz ich w przyszłości. Oczywiście nie warto przejmować się za bardzo możliwymi czarnymi scenariuszami, oszczędzanie jednak po prostu nie może Ci zaszkodzić – jeśli nawet kryzys Cię nie dosięgnie, zdobędziesz „dodatkową” gotówkę na konkretne wydatki.

Proces oszczędzania warto rozpocząć od sporządzenia dokładnej listy wszystkich wydatków. Nie musisz stwarzać jej w ciągu jednego dnia. Możesz szczegółowo notować codzienne wydatki np. przez miesiąc. Następnie przyjrzyj się wykonanej liście, podziel ją na kategorie i zastanów, czy któraś z nich nie pochłania zbyt dużych sum. Jeśli tak, to wiesz już, w którym obszarze szukać oszczędności.

Wiecej
Bądź szefem w kryzysie

Bądź szefem w kryzysie

Kryzys gospodarczy oznacza między innymi wzrost bezrobocia. Co to oznacza dla przeciętnego obywatela, który stara się odnaleźć na rynku pracy? Niestety to, że stała, dobrze płatna praca i jasna ścieżka kariery to perspektywa bardziej odległa niż dawniej. Spadek produkcji to zwalnianie kolejnych pracowników, brak większego popytu na usługi i produkty to brak konieczności zatrudniania kolejnych osób. Pracownicy zatrudnieni na stałe mogą stracić swoją pozycję, a ci, którzy dopiero zaczynają funkcjonować na rynku pracy, mogą mieć spore problemy ze znalezieniem stabilnego miejsca pracy. Jest jednak inne rozwiązanie.

W kryzysie gospodarczym warto się przestawić i podejść nieco inaczej do własnej sytuacji zawodowej. Aktualny stan rynku pokazuje, że bardziej opłaca się być szefem niewielkiej firmy lub przynajmniej własnym szefem – czyli osobą nastawianą na częste zmiany i efektywne sprzedawanie własnych umiejętności.

Zmiana sposobu myślenia z „pracownika” na „szefa” pozwala na uniezależnienie się od pozycji firmy, która nas zatrudnia. Ten typ funkcjonowania polega też na bardziej elastycznym podejściu do kwestii kariery. Pracownik powinien spoglądać szerzej na rynek pracy i kształtować swoje kompetencje nie tylko zgodnie w wymogami jednej firmy.

Wiecej
Walka z „depresją finansową”

Walka z „depresją finansową”

Kryzys gospodarczy to nie tylko załamanie światowego systemu ekonomicznego, to przede wszystkim załamanie wielu budżetów domowych, a co za tym idzie – także załamanie nerwowe niejednego obywatela krajów dotkniętych kryzysem. Umiejętność odnalezienia się w czasach kryzysu oznacza więc często nie tylko wprawne gospodarowanie finansami i sprawne poszukiwanie pracy, ale także psychiczną odporność na kłopoty finansowe. Co robić, aby ją osiągnąć?

Przede wszystkim warto być otwartym i nie ukrywać problemu przed bliskimi osobami. Samotna walka z dziurą w budżecie i ciągłe wracanie do stresujących myśli mogą wykończyć nawet najtwardszy charakter. Podzielenie się problemem z bliskimi osobami pozwoli zrzucić ten umysłowy ciężar i spojrzeć na problem z innej perspektywy.

Równie ważne jest, aby zapomnieć o ciągłym powtarzaniu samemu sobie, że jest się winnym. Długotrwały stres wpływa bardzo negatywnie na poczucie własnej wartości, a co za tym idzie – nasz umysł każe nam za wszelkie problemy obwiniać samych siebie. Nawet wtedy, gdy jest to ocena bardzo niesprawiedliwa. Zamiast rozmyślać nad winą, warto przypomnieć sobie, że w czasach globalnego kryzysu podoba sytuacja spotkała wiele osób, które teraz maja podobne problemy do naszego.

Samo rozmyślanie to jednak za mało. Dobrze jest też „wziąć się w garść” i wykonać skrupulatne obliczenia dotyczące aktualnego stanu naszego budżetu. Z czego jesteś w stanie zrezygnować? Gdzie możesz ograniczyć wydatki? Czy jesteś w stanie znaleźć źródło dodatkowego dochodu? Takie działania zmobilizują Cię, dodadzą sił, a przede wszystkim – pomogą w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej.

Wiecej
Skąd wziął się kryzys?

Skąd wziął się kryzys?

O kryzysie od kilku lat słyszymy niemal każdego dnia. Fachowcy w mediach regularnie zastanawiają się jak kryzys wpłynie na gospodarkę naszego kraju, przewidują skutki i szukają sposobów na wyjście z trudnej gospodarczo sytuacji. Skąd jednak wziął się sam kryzys i dlaczego jest mniej lub bardziej odczuwalny na całym świecie?

Podobne zjawisko miało już miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas światowy kryzys nastąpił w wyniku krachu na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. „Nasz” kryzys swoją genezę również zawdzięcza Amerykanom, a dokładniej – kredytom hipotecznym. To załamanie tego rynku i brak właściwego nadzoru nad rynkami finansowymi w ogóle, doprowadziły do kłopotów wewnętrznych w Stanach. Rosnące zadłużenie USA przyczyniły się do kłopotów finansowych mocarstwa na arenie międzynarodowej.

Podobnie jak w latach trzydziestych, tak i tym razem problemy ogromnej gospodarki USA rozprzestrzeniły się na cały świat. Szczególnie dotknęły te kraje, które od dawna borykały się z korupcją, wadliwym systemem świadczeń socjalnych i zwlekały z przeprowadzeniem koniecznych reform finansowych.

Wiecej